- Napisao/la Kristina Ćutić
- Hitova: 669
Eksperimentalni filmovi i serije
Tijekom kasnog 20. i 21. stoljeća sve više filmova i serija često je nazivano „čudnima“ ili „strašnima“. Zašto? To je zato što ne pripadaju igranom, dokumentarnom niti animiranom rodu filma, već eksperimentalnom, zasebnom filmskom rodu. Eksperimentalni mediji, ne samo filmovi i serije, kombiniraju više stilova medija ili umjetnosti zajedno u jedan projekt ispreplićući nove medije i tehnologije najčešće računalnom tvorbom i obradom vizualne te slikovne građe. Takvi mediji često pripadaju avangardnom žanru, a avangarda je uobičajeni izraz iz umjetnosti za sve inovativne i eksperimentalne pokrete koji su ispred svog vremena. Takvi eksperimentalni mediji prikazuju i objašnjavaju tematiku koje se često ljudima ne sviđa ili se čini čudnima. U stvarnosti takvi mediji pripovijedaju, najčešće filmom ili serijom, o društvenoj problematici o kojoj bi ljudi trebali razgovarati. Znači da su eksperimentalni filmovi, koliko god čudni, nekome i inovativni.
Puella Magi Madoka Magica je anime (japanski animacijski film ili serija), napravljen 2010. godine koji je preokrenuo cijeli žanr animea koji se zvao Magical girl. Obično se radi o glavnom liku - djevojčici u osnovnoj školi, koja ima normalan i sretan život, ali jednog dana dobije moći te mora spasiti svijet, ali Puella Magi Madoka Magica eksperimentira s tim žanrom te u takvu jednostavnu bajkovitu priču dodaje ozbiljne psihološke teme i motive. Animaciju je napravio Studio Shaft , studio u Japanu poznat zbog svojeg stila eksperimentiranja s miješanjem 3D animacije, 2D animacije, stvarne slike i stop motion tehnike. Puellla Magi Madoka Magica isto ima sve vrste animacije i inovativnosti zbog kojih je Studio poznat, napravljeno je i nešto neobično. Serija se predstavljala kao svaki uobičajeni magical girl anime istog žanra, ali u seriji se govori o vrlo ozbiljnim društvenim temama kao što je samoubojstvo, samoozljeđivanje, seksizam itd. Cijela serija utjecala je, zbog svojih novina, na postojeća djela te pokrenula novu eru animea.
Još jedna serija koja je bila eksperimentalna je Land of the Lustrous, napravljena 2017., manje je popularan od Puella Magi Madoka Magica, ali isto odličan serijal. Seriju je animirao Studio Orange, japanski studio za animaciju 3D animea, ali Studio Orange bio je poseban zato što oni su mogli napraviti da 3D izgleda dobro, zato što se ne boje miješati 3D s 2D tehnikom i to se vidi u seriji. Land of the Lustrous, isto kao i Puella Magi Madoka Magica se predstavlja kao sretan i veseo anime, ali u stvarnosti serijom odgovaraju na pitanje Što nas čini ljudima? Apsolutno je vrijedno pogledati ovakve filmove. Eksperimentalne serije i filmovi vrlo su zanimljivi bili animirani ili igrani poput filmova Skinamarink ili Mad Dog. Eksperimentalni filmovi/mediji daju nam drugačiju perspektivu na svijet. Osim što uživamo u kreativnosti, podsjećaju na neke probleme u svijetu za koje nismo ni znali da postoje, zato mi je i drago da su tako popularni u današnje vrijeme.
R. Vidoša Minčić 8. c
Autor: R. Vidoša Minčić, 8. c
- Napisao/la Kristina Ćutić
- Hitova: 34
Mobilni planetarij u našoj školi
Neobičan gost – Odiseja planetarij, najveći mobilni planetarij u Hrvatskoj, posjetio je u utorak 23. siječnja našu školu. Zainteresirani učenici, podijeljeni u nekoliko grupa, sudjelovali su u multimedijalnom predavanju te vidjeli prigodne pokuse u radionicama. Stručni predavači održali su predavanje o svemiru, planetima, svemirskim tijelima uz zoran prikaz noćnog neba. Čuli smo o nastanku Zemlje, našoj galaksiji Mliječnoj stazi, o zvijezdama, galaksijama koje se sudaraju, o hladnoći i temperaturama planeta te zanimljivosti o Suncu i Mjesecu. Poseban doživljaj bilo je gledanje pokusa u kojemu je voditelj parom zaledio cvijet koji se potom raspao te bananu koja je postala tvrda kao čekić. Učenici su uživali u ovom svemirskom putovanju.
M. Mišković i L. Parać, 6. a
- Napisao/la Kristina Ćutić
- Hitova: 2123
Tijekom posjeta Botaničkom vrtu uočili smo neke zanimljive i lijepe vrste
Japanska kamelija
Botanički vrt u Zagrebu posjetili smo 21. travnja 2023. Posebno mi se svidjela jedna biljka - japanska kamelija zbog svoje boje i ljepote. Istražila sam nekoliko zanimljivosti o njoj, o njezinim karakteristikama, staništu i izgledu. Ona je listopadni grm ili stablo iz porodice čajevki. Naraste do 11 m visine. Mlade grane su glatke, crveno-smeđe, kasnije postanu svijetlo sive. Listovi su naizmjenični, duguljasto eliptični, dugi 5 - 11 cm, široki 2,5 - 6 cm, nalaze se na peteljci dugoj 5 - 10 mm, kožasti su i sjajni, ušiljenog vrha, fino nazubljenih rubova, na licu tamnozeleni, naličje je svjetlije. Cvjetovi su pojedinačni ili u parovima, crveni, krupni, promjera do 12 cm. Listića čaške ima pet i kožasti su, cvjetni vjenčić čini 5 - 7 latica. Prašnici su mnogobrojni, žuti, dugi oko 3 cm. Cvate od siječnja do ožujka. Plod je okruglasta čahura koja sadrži 1 - 2 tamnosmeđe sjemenke velike 1 - 2 cm. Dozrijeva u rujnu i listopadu. Prirodno je rasprostranjena u istočnoj Aziji (Japan, Koreja i Kina). Uzgaja se kao ukrasna biljka, razmnožava se sjemenom i vegetativno reznicama. Osjetljiva je na niske temperature, odgovara joj vlažna zemlja i vlažnost zraka, raste na tlima siromašnim vapnencem. Popularna je i u bonsai uzgoju. Sporog je rasta, može živjeti nekoliko stoljeća.
N. Kovač, 7. c
Japanska kamelija
Tulipan
Tulipan (lat. tulipa) je biljka iz porodice ljiljanovki. Postoji preko 150 vrsta tulipana, a osnovna podjela je prema obliku cvijeta i prema vremenu cvatnje. Područje odakle potječu vrste uključuje jug Europe, sjever Afrike, Aziju, područja Anatolije i Irana, a najveći broj vrsta potječe iz stepa Kazahstana i okolice planina Pamira i Hindikuša. Botaničar Carolus Clusius je 1593. godine zasadio prvu lukovicu tulipana u Nizozemskoj, a od tada se ova biljka raširila toliko da je gotovo polovica polja u Nizozemskoj prekriveno tulipanima. Danas je većina vrsta uzgojena križanjem. Tulipan je biljka koja ima lukovicu koja je kruškolikog oblika, zaobljena s jedne strane, a s druge spljoštena. Može narasti od 10 do 70 cm. Najčešće imaju od 2 do 6 listova, ali pojedine vrste mogu imati čak 12 listova. Listovi su dosta široki, mesnati i zašiljeni prema vrhu te su zelene ili blijedo zelene boje. Cvjetovi su veliki i rastu na vrhu stabljike. Neke vrste imaju više od jednog cvijeta na jednoj stabljici. Cvjetovi su veliki, raznih boja, najčešće s tri latice, velikim tučkom u sredini i prašnicima oko tučka. Cvjetovi se preko noći sakupljaju i zatvaraju, a tijekom dana se šire. Tulipani cvatu od travnja do svibnja. Križanjem dvaju različita tulipana nastaje novi tulipan koji ima drugačiju boju cvijeta. Sadnja tulipana odvija se krajem rujna i tijekom listopada, prije smrzavanja tla. Uspijevaju u područjima s toplim sušnim ljetima i hladnim zimama. Tulipan ne podnosi previše vlage pa zahtijeva tlo koje ne zadržava vodu. Tulipani mogu krasiti vrt, ali i domove kao rezano cvijeće u vazama.
I. Pavelić, 7. c
Tulipan
Jerihonska ruža
Jerihonska ruža je pustinjska biljna vrsta. Biljka je poznata po tome da može preživjeti nekoliko godina bez vode. Sposobna je preživjeti ekstremna isušivanja, a nakon rehidratacije nastaviti normalnu metaboličku aktivnost. Nakon što se listovi osuše, biljka se sklupča i čeka dok ne padne kiša ili je vjetar odnese na vlažno mjesto gdje joj listovi nakon nekoliko sati pozelene. Tijekom suhog vremena u svom rodnom staništu, stabljike se uvijaju u usku kuglu koja se samo odmotava kad je izložena vlazi. Vanjske stabljike savijaju se u kružne prstenove nakon kratkog razdoblja dok se unutarnje stabljike polako uvijaju u spirale. Jerihonska ruža doseže maksimalnu visinu od 5 centimetara. Najčešće se nalazi u pustinjama jugozapadnog SAD-a i Meksika. Porijeklom je iz pustinje Chihuahuan. Neki od naziva koje ova biljka nosi su cvijet od kamena, lažna ruža Jerihona, ruža Jerihona, biljka uskrsnuća, mahovina uskrsnuća, biljka dinosaura, kameni cvijet…Biljka nakon nekoliko godina izgubi do 95% sadržaja vlage, bez ikakvog oštećenja. Kada se isuše, listovi postaju tamno smeđe ili svijetlo do crvenkastosmeđe boje. Bez obzira na to koliko se biljka suši ili oštećuje, zbog posebne biološke strukture lišća biljaka zadržava sposobnost razvijanja. Kad biljka nema vode, ulazi u stanje mirovanja, izbjegavajući oštećenja tkiva i stanica. Biljka može dugo živjeti i razmnožavati se u sušnim područjima. Kada uvjeti postanu preteški, mehanizam preživljavanja biljke omogućuje postupno isušivanje. Njegovi listovi postaju smeđi i preklapaju se, dajući biljci izgled lopte. U mirovanju se sve njegove metaboličke funkcije svedene na minimum. Tamo gdje suša traje, korijenje se može odvojiti, dopuštajući biljci da je nosi vjetar. Ako naiđe na vlagu, može se rehidrirati i ukorijeniti na novom mjestu. Biljke koje prolaze kroz proces rehidratacije nisu uvijek u stanju "ponovno ustati". Ako je dehidracija bila prebrza ili u slučaju nepravilne izmjene suše i vlažnih uvjeta, biljka nema dovoljno vremena da se pravilno pripremi kako bi se oduprla isušivanju kojem je podvrgnuta. Jerihonska ruža ne proizvodi cvijeće ili sjemenke, već se reproducira kroz spore.
E. Šimunec, 7. c
Jerihonska ruža
- Napisao/la Kristina Ćutić
- Hitova: 32
NOVsky - festival znanosti i umjetnosti
Učenici osmih razreda, većina učenika 7. c razreda te grupa Potencijalno daroviti započeli su školsku godinu jednom zanimljivom terenskom nastavom. Naime, 15. rujna 2023. posjetili smo Novsky festival znanosti i umjetnosti koji se po 4. put održao u Novskoj.
Festival je okupio veliki broj izlagača iz područja znanosti i umjetnosti. Na festivalu smo vidjeli niz zanimljivih pokusa, eksponata i radionica. Na prostoru gradskog parka nalazili su se razni štandovi s radionicama iz matematike, fizike, kemije, biologije, robotike i drugih znanosti. Imali smo prilike učiti o kromosomima, mikroskopirati, vidjeti i voziti različite robote, naučiti o prijenosu struje iz voća te odigrati memory iz meteorologije i još mnogo toga. Neobična i zanimljiva bila je instalacija pod nazivom “Upps we have 180° rotation”. Posjetili smo STEM laboratorij i pisali 3D olovkama. U gaming centru PISMO 2 vidjeli smo raznu audio i video opremu, mobilni planetarij Odiseja, razne holograme te zaigrali igre o svemiru i astronautima. Posebnu pažnju privlačio je simulator letenja koji nisam stigao isprobati zbog velikog interesa. U digitalnoj učionici upoznali smo se s radom digitalnih 3D printera i digitalne učionice. Ovaj zanimljiv festival okupio je mnoštvo učenika osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske. Uz cjelodnevno druženje tijekom sunčanog dana doživjeli smo jedinstven spoj znanosti i umjetnosti, dobro se zabavili te se vratili puni pozitivnih dojmova iz Novske.
L. Lazanja, 6. a
- Napisao/la Kristina Ćutić
- Hitova: 108
Malala Yousafzai
Pakistanska aktivistica za ženska prava Malala Yousafzai rođena je u Mingori u Pakistanu 12. srpnja 1997.
Najmlađa je dobitnica Nobelove nagrade koju je osvojila za mir 2014. godine u svojoj 17. godini.
9. listopada 2012. godine Malalu su pokušali ubiti talibani pucajući joj u glavu i vrat. Zamjerila im se jer je već kao dvanaestogodišnjakinja pod pseudonimom počela pisati blog za BBC zauzimajući se za pravo na obrazovanje djevojčica koje je pod talibanskom vlašću bilo ukinuto. Hitnu pomoć dobila je u Pakistanu, a potom je na liječenje bila prebačena u Englesku. Tijekom operacije ugrađena joj je pločica od titana koja joj je pokrila rupu u lubanji i vratila sluh. Nakon operacije je izjavila:
„Danas možete vidjeti da sam živa, mogu govoriti, mogu vas vidjeti… To je sve zbog molitvi mnogih ljudi. Bog ih je uslišao i podario mi novi život. Drugi život. I želim služiti ljudima, želim da svaka djevojčica, svako dijete bude obrazovano. Zato smo i utemeljili Zakladu Malala.“
Svojim primjerom pokazala je kako svi, čak i djeca i mladi, mogu doprinijeti borbi za prava. Kroz svoju životnu bitku postala je heroj i uzor djevojčicama koje su se željele obrazovati.
Malala je 2013. godine u Ujedinjenim narodima održala govor i objavila svoju prvu knjigu pod nazivom „Ja sam Malala“. U knjizi opisuje kako je izgledao njezin život i njezine obitelji u Pakistanu i kako se borila protiv terorizma u obrani za prava djece te prava na njihovo obrazovanje.
Ban Ki-mun, glavni tajnik UN-a, proglasio je 12. srpnja (dan rođenja Malale Yousafzai) „Danom Malale“ u čast njezinoj borbi da osigura obrazovanje djeci diljem svijeta.
K. Glavaš i P. Ivković 7. a
Stranica 1 od 4