Blue Flower

Eksperimentalni filmovi i serije

Tijekom kasnog 20. i 21. stoljeća sve više filmova i serija često je nazivano „čudnima“ ili „strašnima“. Zašto? To je zato što ne pripadaju igranom, dokumentarnom niti animiranom rodu filma, već eksperimentalnom, zasebnom filmskom rodu. Eksperimentalni mediji, ne samo filmovi i serije, kombiniraju više stilova medija ili umjetnosti zajedno u jedan projekt ispreplićući nove medije i tehnologije najčešće računalnom tvorbom i obradom vizualne te slikovne građe. Takvi mediji često pripadaju avangardnom žanru, a avangarda je uobičajeni izraz iz umjetnosti  za sve inovativne i eksperimentalne pokrete koji su ispred svog vremena. Takvi eksperimentalni mediji prikazuju i objašnjavaju tematiku koje se često ljudima ne sviđa ili se čini čudnima. U stvarnosti takvi mediji pripovijedaju, najčešće filmom ili serijom, o društvenoj problematici o kojoj bi ljudi trebali razgovarati. Znači da su eksperimentalni filmovi, koliko god čudni, nekome i inovativni.

Puella Magi Madoka Magica je anime (japanski animacijski film ili serija), napravljen 2010. godine koji je preokrenuo cijeli žanr animea koji se zvao Magical girl. Obično se radi o glavnom liku - djevojčici u osnovnoj školi, koja ima normalan i sretan život, ali jednog dana dobije moći te mora spasiti svijet, ali Puella Magi Madoka Magica  eksperimentira s tim žanrom te u takvu jednostavnu bajkovitu priču dodaje ozbiljne psihološke teme i motive. Animaciju je napravio Studio Shaft ,  studio u Japanu  poznat zbog svojeg stila eksperimentiranja s miješanjem 3D animacije, 2D animacije, stvarne slike i stop motion  tehnike. Puellla Magi Madoka Magica isto ima sve vrste animacije i inovativnosti zbog kojih je Studio poznat, napravljeno je i nešto neobično. Serija se predstavljala kao svaki uobičajeni magical girl anime istog žanra, ali u seriji se govori o  vrlo ozbiljnim društvenim  temama kao što je samoubojstvo, samoozljeđivanje, seksizam itd. Cijela serija utjecala je, zbog svojih novina, na postojeća djela te pokrenula novu eru animea.

Još jedna serija koja je bila eksperimentalna je Land of the Lustrous, napravljena 2017., manje je popularan od Puella Magi Madoka Magica, ali isto odličan serijal. Seriju je animirao Studio Orange, japanski studio za animaciju 3D animea, ali Studio Orange bio je poseban zato što oni su mogli napraviti da 3D izgleda dobro, zato što se ne boje miješati 3D s 2D tehnikom i to se vidi u seriji. Land of the Lustrous, isto kao i Puella Magi Madoka Magica se predstavlja kao sretan i veseo anime, ali u stvarnosti serijom  odgovaraju na pitanje Što nas čini ljudima? Apsolutno je vrijedno pogledati ovakve filmove. Eksperimentalne serije i filmovi vrlo su zanimljivi bili animirani ili igrani  poput filmova Skinamarink ili Mad Dog. Eksperimentalni filmovi/mediji daju nam  drugačiju perspektivu na svijet. Osim što uživamo u kreativnosti, podsjećaju na neke probleme u svijetu za koje nismo ni znali da postoje, zato mi je i drago da su tako popularni u današnje vrijeme.

R. Vidoša Minčić 8. c

 

Autor: R. Vidoša Minčić, 8. c